shutterstock-1885943614.jpeg

Sušené latě – Další krok k udržitelnému stavebnictví

Stavební trh se vyvíjí, přichází s novými materiály i postupy, které urychlují a usnadňují výstavbu, zvyšují bezpečnost a komfort staveb a v neposlední řadě jsou ohleduplnější k životnímu prostředí. Na poli dřevostaveb se i v českém prostředí stále častěji setkáváme s lepenými hranoly a CLT panely a využití sušeného dřeva do skladeb stěn se již stalo samozřejmostí.

Na rozměrově přesné krovy ze sušených vazníků, KVH či lepených hranolů však stále dáváme chemicky impregnované mokré latě. Zatímco například v Rakousku či Německu se s nimi na stavbách setkáváme jen minimálně, v České republice jsou stále standardem. Tento stav je důsledkem obecné konzervativnosti dřevařského trhu v kombinaci s pomalejší obnovou technologií na pilách. Ačkoliv jsou latě součástí významné části staveb, nebyly dlouho považované za produkt, který by si zasloužil inovaci.

Přechod k sušeným latím

S postupnými změnami ve výrobách a snahou o udržitelnější stavebnictví se i u nás začínají sušené latě (zejména používané  jako střešní latě) objevovat častěji. Většina odborníků tento posun vnímá velmi pozitivně, a to hned z několika důvodů:

  • udržitelnost výroby, která umožňuje lepší využití vedlejších produktů a omezuje práci s nebezpečnými látkami,
  • snazší manipulace a skladování,
  • výsledná skladba střechy, která profituje z rozměrové přesnosti,
  • absence těkavých látek.

Práce se sušenými latěmi je efektivnější zejména pro odborníky v oboru, kteří používají profesionální nářadí. Výhody ale skýtá i pro kutily či řemeslníky, kteří ocení snazší manipulaci díky nižší váze.

Sušené latě jsou zároveň velmi transparentním produktem, od barvy až po jednoduchou ověřitelnost kvality provedení. Míru vysušení si lze snadno ověřit běžných vlhkoměrem a případné nedostatky dřeva jsou na první pohled viditelné.