Balik-z-cela.jpeg

Projekt Suché latě

 

Projekt Suché latě funguje za začátku roku 2023 a za tu dobu se nám podařilo z takřka neznámého produktu vytvořit téma, které postupně proniká českým (nejen) dřevařským trhem. Sdílíme informace, otevíráme zásadní o okrajová témata a nabízíme produkt, který pomáhá udělat další krok k udržitelnšímu stavebnictví.

Suché latě jsou rozměrově přesnější, váhově lehčí, certifikovanou a ekologičtější alternativou k běžně užívaným impregnovaným latím. 

 

Jaké články by Vám neměly uniknout? 

 

Text Ing. Arch. Pavlíky Dražilové pro EARCH shrnuje celou problematiku a nabízí pohled architektky zabývající se udržitelností. Za pozornost stojí i rozhovor Radka Váni s Ing.Arch. Tomášem Klapkou na Archizoom

Rozhovor s Annou Součkovou, vedoucí Materiálové a výrobkové zkušebny Výzkumného a vývojového ústavu dřevařského, o impregnačních látkách a jejich změnách v souvislosti s biocidním zákonem. 

Udržitelnost nemá být pouze marketingovým sloganem, proto jsme zpracovali DATA k sušeným latím a jejich dopadu na životní prostředí

Mezi rizika používání impregnovaných latí patří možné ohrožení funkčnosti pojistné hydroizolace, téma jsme zpracovali ve spolupráci s Karlem Bulínem ze společnosti Dörken, který se jím dlouhodobě zabývá. 

Pravidelně aktualizujeme Časté otázky a odpovědi, kde najdete nejen informace k normám, výrobě latí i odpověď na to co se stane, když sušený lať zmokne. 

Všechny publikované články najdete zde

 

Proč to děláme? 

 

V Českém prostředí je stále ještě zvykem používat na střechy chemicky impregnované latě. Střecha běžného rodinného domu si vyžádá 2-3 kg koncentrovaného impregnačního roztoku, který navíc může zvyšovat riziko protékání hydroizolačních fólií. V Německu ani Rakousku se již impregnované latě takřka nevyskytují. I v českém prostředí mají plnohodnotnou náhradu v podobě suchých latí. Umělým vysušením se dřevo zbaví dřevokazného hmyzu účinněji než máčením v impregnační vaně, je ochráněno před plísní i houbami, a navíc je rozměrově přesnější, váhově lehčí, a především zdravější pro stavbu i lidi, kteří ji budují.

Suché latě jsou na českém trhu běžně k dostání v kvalitních stavebninách a dřevoobchodech. Za projektem propagujícím další krok k udržitelnějšímu stavebnictví stojí společnost Herrmann & Vogel ve spolupráci s výrobou SECA v Borohrádku, kde jsou latě sušeny zbytkovým teplem z vlastní elektrárny, egalizovány a řezány na moderní lince. A samozřejmě náležitě certifikovány. Jak shrnuje vyjádření Dřevařského ústavu: „Dobře provedená střecha impregnaci nepotřebuje a v případě špatně provedené střešní konstrukce platí, že ji impregnace nezachrání.“  

 

 

Fotogalerie