3 důvody proč už nepoužívat impregnovanou lať
Důvodů, proč používat sušené latě je mnoho, stejně jako u jiných součástí stavby je však čistě na Vás, zda se je rozhodnete využít, ať už pro Vás hraje roli udržitelnost, rozměrová přesnost či nižší váha materiálu. Existuje však i několik důvodů, proč dále nepracovat s impregnovanými latěmi, bez ohledu na to, zda se je nahradíte mokrým řezivem, KVH hranoly nebo suchými latěmi od nás či dalších výrobců, kteří se postupně na našem trhu objevují.
- Látky obsažené v impregnaci mohou výrazně poškodit střešní fólie a v případě polypropylenových, které jsou v Česku nejrozšířenější, dokonce vést ke ztrátě vodotěsnosti použité membrány, snížení mechanických vlastností a životnosti membrány. Na problém upozorňují akademici i někteří výrobci membrán (článek ZDE).
- Impregnační látky při splachu kontaminují půdu v okolí místa skladování či v okolí stavby (pokud například zmokne laťování bez krytiny).
- Při práci i jiném kontaktu s chemicky impregnovaným dřevem by měly být používány náležité ochranné pomůcky, aby se zabránilo vlivu těkavých látek na lidské zdraví. Právě hygiena práce a ochrana zdraví zaměstnanců jsou jedním z důvodů, proč některá české firmy již odmítají s impregnovanými latěmi pracovat (článek ZDE).
Impregnované latě jsou v Česku někdy považovány za záruku kvalitně provedené stavby, i když naprosto neopodstatněně. Například společnost Dörken, jeden z předních výrobců hydroizolačních membrán, naopak podmiňuje svou mimořádnou záruku tím, že ve skladbě střechy nebude použito impregnované dřevo. V Německu je použití impregnovaných latí již zakázáno, v Rakousku jsou mimořádně vzácné, a i v českém prostředí normy upřednostňují konstrukční ochranu před chemickou, což v souvislosti s latěmi zdůrazňuje i Dřevařský ústav: „Dobře provedená střecha impregnaci nepotřebuje a v případě špatně provedené střešní konstrukce platí, že ji impregnace nezachrání.“